Datacentrum
čárka

Celý informační systém Chytrá organizace běží primárně v našem hlavním datacentru, který máme v dlouhodobém pronájmu od společnosti České Radiokomunikace a.s. v Ostravě. Toto datacentrum má samé výhody, jako například:

Všechny naše servery využíváme pouze certifikované značky Hewlett Packard Enterprise 10. generace koupené v roce 2020 a 2021 s ONSITE zárukou a SSD disky a RAID polem. Na naších serverech běží Linux CentOS s maximálním nastavení zabezpečení, kdy máme pouze dva veřejně otevřené porty (http - 80, https - 443). Na zbývající porty pro managment serveru se dostáváme pouze přes VPN připojení nebo fyzicky ze serverovny. Minimalizuje tím riziko napadaní nebo vykradení dat.

Druhé naše datacentrum máme v pronájmu u společnosti Vodafone Czech Republic a.s., které je umístěno v Brně. Toto datacentrum disponuje jedním serverem HPE DL360 Gen10 s vysokým výkonem a běží na něm virtualizace více serverů. V podstatě tyto virtuální servery nám tvoří zrcadla serverů, které primárně běží v Ostravě. Jsou zde z důvodu, že se může pokazit primární server, popřípadě vyhořet primární datacentrum v Ostravě nebo jiná živelná pohroma.

Celý systém zrcadlení se dělí na dvě úrovně a to:

Zrcadlený server v Brně má dostatečnou kapacitu a výkon pro běžnou práci v informačním systému Chytrá organizace, kdyby náhodou nějaká přírodní katastrofa srovnala datacentrum v Ostravě. Na tuto záložní verzi se vždy dostanete adresou https://zaloha.vasedomena.cloud

Jistě asi řešíte, proč servery jsou v Ostravě a v Brně, místo toho aby umístění bylo v Praze. Odpověď je jednoduchá. Celá firma sídlí v Hlučíně. Z kanceláře do primární serverovny v Ostravě to máme přesně 5 minut autem, to znamená, že v případě nějakého problému jsme schopni v řádech jednotek minut zasáhnout a problém okamžitě řešit. Druhý sekundární server umístěný v Brně je dostupný cca do 90 minut od zjištění nedostupnosti. Pokud by byly servery v Praze, tak celková cesta potrvá v ideálních podmínkách minimálně 3.5 hodiny a to je veliká doba, pokud potřebujete přistupovat k zdravotním datům vaších klientů a minuty rozhodují v případě, že potřebujete vytisknout překladovou zprávu, protože u klienta došlo ke zhoršení stavu.

Zálohování dat

Disponujeme celkem 4 NAS zařízeními certifikovaného výrobce Synology. Tyto NAS zařízení běží na vlastním operačním systému výrobce, který je vytváří přes 22 let a mezi segmentem zálohování patří k opravdové špičce.

NAS zařízení jsou umíštěny v primárním (Ostrava) a sekundárním (Brno) datacentru, kdy pomocí VPN přípojení zálohujeme všechny naše servery. Jedná se o zálohy dat, tak i databáze a to 2x denně. Vždy časové půlnoční zálohy a dále také děláme zálohy po 12 hodině. NAS zařízení jsou připojeny pomocí gigabitové sítě, takže to nijak nezdržuje provoz samotné Chytré organizace a zálohování probíhá v jednotkách minut. Všechny tyto zálohy jsou šifrované, takže kdyby náhodou nějaký zloděj odcizil pevný disk nebo celé NAS zařízení, tak i na tuto možnost bylo myšleno a data nedostane.

Další NAS zařízení je umístěno v naší kanceláři, kde záloha se provádí jednou denně v době mezi 00:00 - 05:00 z důvodu přenášení velkého objemu dat přes internet.

Poslední NAS zařízení je umístěno v sídle naší firmy, kdy záloha probíhá 2x týdně a to ve středu a v neděli. Je to celková záloha serveru a jedná se o zálohu záloh.

Celkové shrnutí

Vaše data se tedy nacházejí na 6 zařízeních ve 4 rozdílných geolokacích v České republice a to Ostrava, Brno, Hlučín a Hlučín. V žádném případě neukládáme vaše data na jiné místa, jiné cloudové služby nebo jiné provozovatele. Nad daty máme kompletní přehled.

Všechny naše servery a zařízení jsou certifikovány, používáme jen operační systémy Linux CentOs, Synology DSM a Apple macOS.

Přísně zakazujeme používat Microsoft Windows, protože tento operační systém je největší potencionální riziko. Samozřejmě toto neplatí pro naše zákazníky, kteří systém jen krmí daty. Jedná se o vývoj programu a práce s daty.

Naše servery jsou pouze od nadnárodních výrobců s certifikací a podporou, které splňují vysoké nároky. Datacentrum v Ostravě má 200 Mbit vyhrazenou přípojku do internetu, jinak disponuje 1Gbit síti s Cat6 kabeláží v uzamčeném racku. Naše servery disponují redudantním napájením a diskovým polem RAID 5 postaveném na SSD discích s mezipamětí pro rychlé čtení a zápis.

V případě, že server dosáhne vytížení 50% své kapacity, tak automaticky přidáváme další server pro komfortní práci s Chytrou organizací v žádném případě se nesnažíme šetřit.

Disponujeme i celkovými statistikami jak vytížením serverů, tak i vyhrazené linky do internetu a aktuálně (02/2022) využíváme cca 5% konektivity.

Firma Core Trade s.r.o. je pojištěna i na Cyberbezpečnost u Generali Česká pojišťovna a. s. číslo pojistky: 2964850438 na částku 2 500 000 Kč.

Zaujalo vás naše řešení? Pak nás neváhejte kontaktovat!